Polonya'da Yüksek Lisans Eğitimi Nasıl Alınır?

Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi Nasıl Alınır?

Polonya’da yüksek lisans eğitimi nasıl alınır? Sorusu her yıl çok fazla öğrenci tarafından cevabı merak konusu olan sorulardan biridir.

Polonya’nın oldukça kaliteli eğitim kurumlarının bulunması, konaklama giderlerinin oldukça makul fiyatlarda olması, zengin program çeşitliliğine sahip olması ve en önemlisi Avrupa’nın merkezinde yer alması Polonya’nın popüler olmasını sağlıyor.

Polonya’da yüksek öğretim kurumları oldukça fazla çeşitlidir. Öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde giderir. Polonya’da bulunan üniversiteler İngilizce olarak 200’den fazla yüksek lisans programında eğitim imkanını öğrencilere sunuyor.

Bunun gibi çok sayıda fırsatı öğrenciler ile buluşturduğu için Polonya’da yüksek lisans eğitimi nasıl alınır? Sorusunun cevabı yüksek lisans şal isteyen öğrenciler tarafından büyük bir ilgi görüyor.

Yüksek Lisans Eğitimi Nedir?

Günümüzde olmazsa olmaz eğitimlerden biri olan yüksek lisans, öğrenciye çok fazla avantaj sunar.

Öğrenciler için bu kadar önemli olan bu eğitimi her öğrenci iyi yerlerde yapmak istediği için Polonya’da yüksek lisans eğitimi nasıl alınır? Sorusu öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun sorduğu sorular arasında yerini alır.

Yüksek lisans eğitiminde kişi eğitim aldığı branşta uzmanlaşmak için çalışır. Bu durumu da bilimsel bir tez ile ispatlar. Bu eğitim ile birlikte kişi genel araştırma teknikleri hakkında bilgilenmiş olur. Araştırmacı çalışma yaptığı disipline daha derinlemesine bakar. Temel çalışma alanını belirler.

Polonya'da Yüksek Lisans Eğitimi Nasıl Alınır?
Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi Nasıl Alınır?

Polonya’da Yüksek Lisans Yapmak İçin Gerekenler?

Bu kadar büyük bir öneme sahip olan yüksek lisans iyi bir yerde yapıldığı zaman çok daha iyi olur.

Polonya bu konuda oldukça iyi bir ülke olduğu için yüksek lisans yapma hedefi olan kişiler Polonya’da yüksek lisans eğitimi nasıl alınır? Yüksek lisans yapacak kişiler bunu merak ederler.

Polonya gibi bir ülkede yüksek lisans yapmak için lisans mezunu olmanız gerekir. Bunun için ALES sınavına girmeniz gerekmez. Üniversite çıkış belgesi ve lisans not dökümü ön kayıt için yeterlidir.

Ama öğrenciler Polonya’da yüksek lisans eğitimi nasıl alınır? Diye baktıkları zaman İngilizce zorunluluğu olduğunu görürler.

Bunun için bu sorunu çözmek gerekir. Bir İngilizce eğitimine başlamak gerekir. Bunun dışında Polonya’nın resmi dili lehçe’dir. Burada yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişiler bir yandan ülkenin resmi dilini öğrenmeye çalışmalıdır. Çünkü sosyal yaşamda resmi dil olan lehçe yardımcı olur. Ancak Polonya’da yüksek lisans eğitiminin temelinde İngilizce vardır. Bunun için Polonya’da bir lisans eğitimi almak isteyen kişiler İngilizcesini mutlaka geliştirmelidir. İşte Polonya’da yüksek lisans eğitimi nasıl alınır? Diye soranların karşılaşacakları aşamaları bunlar oluşturuyor.

Polonya’da Yüksek Lisans Bölümleri Nelerdir?

Avrupa’nın merkezinde Polonya’da yüksek lisans eğitimi nasıl alınır? Diye soran kişilerin merak ettiği konulardan birisi de ülkede bulunan yüksek lisans bölümleridir.

Polonya gibi bir ülkede yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için çok fazla bölüm seçeneği vardır. Özellikle Avrupa’nın en önemli üniversitelerinden biri olan Varşova Üniversitesi’nde çok sayıda bölüm seçeneğinden size en uygun programda yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.

Polonya’da yer alan çok sayıda yüksek lisans bölümü bulunur. O bölümler ise şunlardır;

 • Psikoloji
 • Mimarlık
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Uluslararası Ekonomi
 • Ekonomi
 • İşletme
 • Lojistik
 • Uluslararası İlişkiler
 • Sosyal Bilimler
 • MBA
 • Finans
 • Pazarlama

Gibi 14 farklı bölüm bulunuyor. Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biri olan Polonya’da yüksek lisans eğitimi nasıl alınır? Diye soranlar bu bölümlerden birinde yüksek lisans eğitimini alabilir.

Yüksek lisans eğitiminizi bu bölümlerden birinde alıp uzmanlaştıktan sonra akademik hayatınızda ön plana geçebilir, kariyerinizde fark yaratabilirsiniz.

Polonya’da Yüksek Lisans Ücretleri

Polonya’da yapacağınız yüksek lisans ücreti araştırılması en çok yapılan konuların başında geliyor. Bu ülkede yüksek lisans yapma ücreti öğrencinin üniversitesine, bölümüne, eğitim diline göre değişiklik gösterir.

Ülkenin ana dili olan Lehçe üzerinden eğitim almak, fiyatlarda daha ekonomik olabilir. Lehçe dilinde yapacağınız bir yüksek lisans eğitimi ortalama olarak 1500 Euro civarındadır. Ancak bu fiyatlar ortalama fiyatlardan oluşur. Bölüme göre değişiklik gösterir.

Ama Polonya’da İngilizce olarak yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız bu yabancıların en çok tercih ettiği yöntemdir, ortalama olarak 2500 Euro veya 4000 Euro gibi bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Görmüş olduğunuz gibi Polonya’da yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz zaman ödemeniz gereken ortalama ücretler bu şekilde yer alıyor. Avrupa’nın en önemli şehirleri arasında bulunan Polonya’da yüksek lisans eğitimi almak ücretlidir.

Ama burada yüksek lisans eğitimi almak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha fazla ekonomiktir. Avrupa’da yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz zaman Polonya’yı tercih edebilirsiniz. Çünkü burada oldukça kaliteli bir yüksek lisans eğitimi alırken diğer Avrupa ülkelerinden daha az bir yüksek lisans ücreti ödemiş olursunuz.

Bu ülkede en uygun fiyatlarla en iyi eğitim hizmeti ile dolu dolu yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. Avrupa’nın kalbi Polonya’da yüksek lisans eğitimi 2 yıl gibi bir süreden oluşur. Burada yapılan yüksek lisans eğitimleri tezli bir şekilde yapılır.

İşte bu yazımızda yüksek lisans eğitimini Avrupa’da yapmak isteyen öğrenciler için bilgiler verdik. Yüksek lisans eğitimini en iyi ve en uygun fiyatlı olarak Avrupa’nın merkezinde yer alan Polonya veriyor.

Bu yazımızda Polonya’da yüksek lisans eğitimi almak için gerekli olan şeyleri Polonya’da yüksek lisans yapmak isteyen kişiler için açıkladık. Polonya Avrupa’da yüksek lisans eğitimini hayal eden kişiler için en iyi yerdir. Burada yüksek lisans yapan kişiler hem en uygun fiyatlar ile yüksek lisans yapar hem de Avrupa’nın en önemli ülkesinde yüksek lisans yapma şansına sahip olurlar.

Polonya;’ya gelen kişilerin en çok merak ettiği konu oturum kartı konusudur. Polonya oturum izni konusunda sizlere bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir